8-8,9-2014 Florence Speedway

8-8,9-2014 Florence Speedway
    Code: 8892014FL
    Price: $15.00
    Quantity in Basket: None
    Florence Speedway Walton, KY 8,9 August 2014

    32nd Annual Sunoco North South 100

    Presented by LUCAS Oil Dirt Late Model Series

    Race Summary Saturday Night, August 9th, 2014


    FINISH START CAR # DRIVER NAME HOMETOWN
    1 6 28 Eddie Carrier Jr. Salt Rock, WV
    2 1 0 Scott Bloomquist Mooresburg, TN
    3 10 28m Jimmy Mars Menomonie, WI
    4 3 23 John Blankenship Williamson, WV
    5 9 777 Jared Landers Batesville, AR
    6 5 15 Steve Francis Ashland, KY
    7 13 116 Randy Weaver Crossville, TN
    8 24 28e Dennis Erb Jr. Carpentersville, IL
    9 19 D8 Dustin Linville Lancaster, KY
    10 2 20 Jimmy Owens Newport, TN
    11 15 39 Tim McCreadie Watertown, NY
    12 11 20d Doug Drown Wooster, OH
    13 22 12j Jason Jameson Lawrenceburg, IN
    14 26 12 Jason Hughes Watts, OK
    15 23 44 Earl Pearson Jr. Jacksonville, FL
    16 7 5 Don O’Neal Martinsville, IN
    17 4 157 Mike Marlara Winfield, TN
    18 14 22s Gregg Satterlee Rochester Mills, PA
    19 18 3 Matt Miller Waterville, OH
    20 8 5e Brandon Overton Appling, GA
    21 21 c9 Steve Casebolt Richmond, IN
    22 16 63 Jesse Lay Walton, KY
    23 12 17m Dale McDowell Chickamauga, GA
    24 17 97 Michael Chilton Salvisa, KY
    25 20 91p Jason Papich Nipomo, CA
    26 25 18 Steve Landrum Erlanger, KY


    Race Statistics

    Entrants: 52

    Lap Leaders: Scott Bloomquist (Laps 1 – 73); Jimmy Owens (Laps 74 – 93); Eddie Carrier Jr. (Lap 94); Jimmy Owens (Laps 95 – 96); Eddie Carrier Jr. (Laps 97 – 100) Cautions: Jason Papich (Laps 36); Don O’Neal (Lap 37); Don O’Neal (Lap 47); Matt Miller (Lap 88); Tim McCreadie, Gregg Satterlee (Lap 89); Jimmy Owens (Lap 97) Lucas Oil Late Model Dirt Series Provisionals: Earl Pearson Jr.; Dennis Erb Jr.Lucas Oil Late Model Dirt Series Emergency Provisionals: Jason Hughes Miller Welders Fast Time Provisionals: n/a Wrisco Feature Winner: Eddie Carrier Jr.

    Optima Batteries Hard Charger of the Race: Dennis Erb Jr. (Started: 24th; Finished: 8th; Advanced 16 Positions)Keyser Mfg Spoiler Challenge Point Leader: Jimmy Owens Allstar Performer of the Race: Eddie Carrier Jr.

    Sunoco Race for Gas Highest Finisher: Jared Landers

    Dunn Benson Ford Rookie of the Race: Randy Weaver Midwest Sheet Metal Highest Finishing Rookie: Randy Weaver

    COMP Cams Engine Builder of the Race: Grover Race Engines, Ohlins Shocks Chassis Builder of the Race: Rocket ChassisOuterwears Crew Chief of the Race: Eddie Carrier Sr.

    HAWK Performance Fastest Lap of the Race: Scott Bloomquist (Lap #6 – 16.999 seconds)

    Time of Race: 54 minutes 42 seconds

    Race Summary Friday Night, August 8th, 2014 32nd Annual Sunoco "North/South 100" presented by Lucas Oil Florence Speedway – Union, KY

    Round 1 Fast Shafts Heat Race #1 Finish: Scott Bloomquist, Mason Zeigler, Doug Drown, John Blankenship, Randy Weaver, Earl Pearson, Jr., Steve Shaver, Dustin Linville, Ted Nobbe, Skylar Marlar, Steve Landrum

    Round 1 Eibach Springs Heat Race #2 Finish: Jason Jameson, Dennis Erb, Jr., Dale McDowell, Eddie Carrier, Jr., Jason Hughes, Gregg Satterlee, Wayne Chinn, Michael Asberry, Brad Neat, Ray Cook, Nick Latham Round 1 Simpson Performance Products Heat Race #3 Finish: Steve Francis, Jimmy Mars, Chris Stotts, James Rice, Jesse Lay, Duane Chamberlain, Jason Papich, Dan Schlieper, Jeff Alsip, Gary Christian

    Round 1 FK Rod Ends Heat Race #4 Finish: Michael Chilton, Don O’Neal, Mike Marlar, Brandon Overton, Robby Hensley, Tim Tungate, Scott James, Dustin Neat, Brian Gray, Zak Blackwood Round 1 Miller Welders Heat Race #5 Finish: Jared Landers, Jimmy Owens, Tim McCreadie, Steve Casebolt, Dingus Griffin, Matt Miller, Chad Smith, Stephen Breeding, Jay Shell, Mike Fryer Round 2 Fast Shafts Heat Race #1 Finish: Scott Bloomquist, Eddie Carrier, Jr., Nick Latham, Tim McCreadie, Steve Francis, Dennis Erb, Jr., Ted Nobbe, Dan Schlieper, Tim Tungate, Jay Shell, Brian Gray

    Round 2 Eibach Springs Heat Race #2 Finish: Dustin Linville, Brandon Overton, Steve Casebolt , Doug Drown, Jared Landers, Jason Hughes, Michael Chilton, Gary Christian, Steve Landrum, Brad Neat, Jeff Alsip Round 2 Simpson Performance Products Heat Race #3 Finish: Gregg Satterlee, Matt Miller, Randy Weaver, Jimmy Mars, Scott James , Ray Cook, James Rice, Steve Shaver, Chad Smith, Robby Hensley

    Round 2 FK Rod Ends Heat Race #4 Finish: Jimmy Owens, Mike Marlar, Don O’Neal, Earl Pearson, Jr., Dale McDowell, Jason Papich, Mason Zeigler, Jason Jameson, Chris Stotts, Dingus Griffin

    Round 2 Miller Welders Heat Race #5 Finish: John Blankenship, Jesse Lay, Duane Chamberlain, Stephen Breeding, Wayne Chinn, Michael Asberry, Mike Fryer, Dustin Neat, Zak Blackwood, Skylar Marlar

    JRi Shocks B-Main #1 Finish (20 Laps – Top 3 Transfer): Michael Chilton, Dustin Linville, Steve Casebolt, Earl Pearson, Jr., James Rice, Scott James, Ray Cook, Nick Latham, Chad Smith, Duane Chamberlain, Ted Nobbe, Tim Tungate, Mike Fryer, Jay Shell, Chris Stotts, Brian Gray, Robby Hensley, Steve Landrum

    CV Products B-Main #2 Finish (20 Laps – Top 3 Transfer): Matt Miller, Jason Papich, Jason Jameson, Jason Hughes, Steve Shaver, Dennis Erb, Jr., Dan Schlieper, Mason Zeigler, Skylar Marlar, Michael Asberry, Stephen Breeding, Zak Blackwood, Dingus Griffin, Wayne Chinn, Jeff Alsip, Dustin Neat-DNS, Brad Neat-DNS, Gary Christian-DNS

    Inside Row Feature Dash Finish (6 Laps): Scott Bloomquist, John Blankenship, Steve Francis, Don O’Neal, Jared Landers, Doug Drown, Randy Weaver, Tim McCreadie

    Outside Row Feature Dash Finish (6 Laps): Jimmy Owens, Mike Marlar, Eddie Carrier Jr., Brandon Overton, Jimmy Mars, Dale McDowell, Gregg Satterlee, Jesse Lay
    Quantity: